Čekijoje esantis Prahos miestas – Čekijos sostinė. Miestas įsikūręs pačioje Europos širdyje ir yra vienas iš geriausių žemyno miestų bei pagrindinis Čekijos ekonomikos ir kultūros centras. Miestas turi turtingą architektūros paveldą ir daugiau nei 1000 metų besitęsiantį miesto gyvenimą. Šis miestas taip pat yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą, kurį kasmet aplanko milijonai turistų.

Prahos istorija yra išties epinė ir išskirtinė. Ji liudijo Austrijos ir Vengrijos imperiją, nepriklausomybę, nacių valdymą, komunizmą ir galiausiai kapitalizmą – ir tai apima tik XX amžių. Seniausi žmonių buvimo Prahos slėnyje įrodymai atsirado dar 600 000 m. Pr. Kr., tačiau daugiausia įrodymų apie egzistavimą buvo palikta paskutiniame ledynmetyje, maždaug prieš 25 000 m., o nuolatinės bendruomenės buvo įkurtos maždaug 4000 m. Pr. Kr. Šiaurės vakarinėse Prahos dalyse, kuriose teritorija buvo nuolat apgyvendinama įvairių germanų ir keltų genčių prieš atvykstant ir įsikuriant slavams.

Čekijoje esantis miestas Praha garsėja savo išskirtiniu, kultūriniu gyvenimu. Šiame mieste veikia itin aktyvus muzikinis gyvenimas, kuris kiekvienais metais pasiekia aukščiausią tašką tarptautiniu mąstu garsėjančiais pavasario sezono muzikiniais festivaliais, o puikūs miesto orkestrai – Prahos simfonija ir Čekijos filharmonija – yra pelnusiusios itin gerą vardą užsienyje. Teatro tradicijos taip pat stiprios – mieste veikia daugiau nei 20 lankomų teatrų. Taip pat yra daugybė muziejų ir galerijų, o nuo 1981 m. čia veikia ir Kultūros rūmai.
Tačiau turbūt didžiausi miesto lobiai yra 2 000 oficialiai pripažintų architektūros ir meno paminklų, pradedant nuo romaninio, gotikinio, barokinio, rokoko stilių ir baigiant ties klasikinio ir neoklasikinio stilių. Žymiausias romaninio architektūros stiliaus paminklas Prahoje yra 10-ojo amžiaus Šv. Jurgio bažnyčia, esanti už Hradčany šiaurinės sienos. Į vakarus yra masyvesnė jos įpėdinė, iš esmės gotikinė Šv. Vito katedra, kurios dvyniai bokštai dominuoja miesto horizonte. Kiti gotikos paminklai yra Týn bažnyčia Staroměstské („senamiesčio“) aikštėje: tai elegantiškas bokštas, žymintis buvusias miesto sienas dabartinėje judrioje Příkopy prekybos vietoje. Čia taip pat yra ir Betliejaus koplyčia, kurioje XV amžiuje pamokslavo Janas Husas ir Šv. Agneso vienuolynas, pastatytas 1234 m. ir pasižymintis XIV amžiaus paveikslų kolekcija.

Čia esantys barokinio stiliaus pastatai yra didžiausias miesto meninis lobis, kuriuos taip pat privalu aplankyti atvykus į Prahos miestą – Valdštejn ir Clam-Gallas rūmai, Šv. Mikalojaus bažnyčia ir Antonino Dvořák muziejus. Prie klasikinių pastatų įeina upės pakrantėje esantis Bedřicho Smetanos muziejus ir elegantiški Belvedere rūmai (buvę Karališkieji vasaros rūmai), o Nacionalinis muziejus ir Nacionalinis teatras yra pagrindiniai neoklasicistiniai pastatai.

Miesto grožį žinoma didina ir daugybė čia esančių parkų ir sodų, įskaitant didelį kultūros, pramogų ir sporto centrą parke, pavadintą Juliaus Fučík vardu bei itin didelį zoologijos sodą Trojos priemiestyje. Čia taip pat yra ir didžiulis Strahovo sporto kompleksas, kuriame yra trys stadionai, iš kurių didžiausias – „Spartakiáda“ stadionas – talpina 250 000 žiūrovų ir yra naudojamas masinės gimnastikos demonstracijai, o miesto pakraštyje esančiose Barrandovo kino studijose yra pagaminta daugybė aukštos kokybės filmų.

Svarbu žinoti ir tai, jog Prahos miestas yra vienas garsiausių turistinių objektų Europoje, kadangi šiame mieste gausu naktinių klubų, išsibarsčiusių po visą miesto teritoriją. Daugelyje barų čia yra nemokamas įėjimas, gėrimai taip pat yra palyginti nebrangūs, todėl tai yra viena populiariausių vakarėlių sostinių pasaulyje. Kosmopolitiška atmosfera, skanus užkandinių šurmulys, gyva muzika ir šauni bei nerūpestinga minia vilioja visus atvykusius.

Be nuostabaus grožio architektūrinių kūrinių, įspūdingos gamtos bei šurmuliuojančio ir visada gyvo naktinio miesto, Praha garsi ir čia vykstančiais pagrindiniais renginiais. Tai operos spektakliai, įvairios parodos, klasikinio ar modernaus muzikos koncertai ir kino festivaliai, taip pat daugybė kitų meno ir kultūros renginių. Čia taip pat galima rasti ir didžiulius prekybos centrus, tradicinius turgus, antikvarinių daiktų ir suvenyrų parduotuves.

Įdomūs faktai

Prahoje įsikūrusi didžiausia pilis pasaulyje. Praėjusio devintojo amžiaus Prahos pilis užima įspūdingus 18 arų plotus, joje įsikūrusios nuostabios katedros, koplyčios, karališkieji rūmai ir puošnūs dekoratyviniai sodai
Prahos mieste yra graffiti siena, skirta Johnui Lennonui.
Karolio tiltas turi gana didelę matematinę reikšmę. Buvęs Čekijos karalius Karolis IV pastatė pirmąjį tilto akmenį tiksliai 1357 m. Liepos 9 d. 5.31 val. Prietaringas karalius buvo taip įsijautęs į astrologiją ir numerologiją, kad pasirinko šią datą dėl jos rašytinės formos: 1-3-5 -7-9-7-5-3-1 (metai, diena, mėnuo, laikas).
Mieste yra ilgiausia upė visoje Čekijos Respublikoje – Vltava.
Pasak legendos, Hitleris savo pensijų plane planavo išsaugoti Prahos žydų kvartalą. Buvęs nacių lyderis norėjo įsikurti mieste ir paversti teritoriją muziejumi, kad išsaugotų „užgesusios rasės“ atminimą.
Garsiuosius miesto šokių namus įkvėpė Fredis Astaire’as ir Gingeris Rogersas. Pastatas simbolizuoja yin ir yang. Šiuo atveju tai komunizmo ir demokratijos susiliejimas.
Vietiniai Prahos gyventojai išgeria daugiau alkoholinių gėrimų, tenkančių vienam gyventojui, nei bet kuri kita pasaulio tauta.
Zizkovo bokštas esantis Prahoje yra apipavidalintas ant jo lipančių kūdikių statulomis.
Karolio aikštė kadaise buvo didžiausia miesto aikštė visoje viduramžių Europoje. Dar įspūdingesnis yra tai, kad ji vis dar yra viena didžiausių pasaulyje.
Prahoje esantis Karlo universitetas – seniausias universitetas visoje Rytų Europoje savo įkūrimo metus datuojantis nuo pat 1348 m.

Lankytinos vietos

Prahos pilis
Istorinis Karolio tiltas
Vencelio aikštė
Prahos Nacionalinis technikos muziejus
Čekijos mokslinė (Nacionalinė Čekijos Respublikos) biblioteka
Senamiesčio aikštė ir astronominis laikrodis
Šv. Vito katedra
Tyno Dievo Motinos bažnyčia
Prahos Nacionalinė galerija
Prahos zoologijos sodas

Prahos miestas, esantis Čekijoje, yra kiekvieno keliautojo svajonių tikslas ir viena populiariausių atostogų vietų visame pasaulyje. Miestas kiekvienam atvykusiąjam siūlo kažką ypatingo, tad kiekvienas atvykėlis – nesvarbu ilgesniam ar trumpesniam laikotarpiui – tikrai rast ką aplankyti, pamatyti ir patirti.
Praha gali pasigirti esanti Čekijos sostine, tačiau iš tikrųjų ji yra viso Vidurio Europos regiono socialinė ir kultūrinė sostinė. Ją praturtino daugelio erų, tokių kaip gotika, barokas ir renesansas, kultūros ir tradicijos, ir kiekviena iš jų sudarė nepamirštamą įspūdį apie miestą, kurį kiekvienas turės galimybė pajusti čia atvykęs.