Šiuo pandemijos metu, žmonės, kurie vis dar gali keliauti, neretai tenka susidurti su privaloma saviizoliacija. Šiame straipsnyje trumpai ir paprasta kalba aptarsime, ką reiškia būti saviizoliacijoje ir kokių taisyklių būnant joje privalu laikytis.

Asmenys, kurie grįžta iš stipriai COVID-19 paveiktų šalių iš kurių grįžtantiems yra privaloma saviizoliacija yra priskiriami „Sąlyti su sergančiuoju turėjusiems asmenims, grįžusiems iš užsienio valstybės“ grupei. Tai reiškia, kad nepaisant to, turėjote sąlyti ar ne, laikoma, kad tokį sąlyti galėjote turėti ir esate galimai užsikrėtęs.

Iš paveiktos šalies atvykęs asmuo turėtų vykti tik savo arba nuomota transporto priemonę. Jeigu asmenį veža kitas asmuo arba nėra galimybės vykti nuosavu transportu, visos kelionės metu privaloma dėvėti veido kaukę, pirštines ir nuo kitų žmonių laikytis ne mažesniu nei vieno metro atstumu.

Draudžiama palikti izoliavimosi vietą be specialaus leidimo. Tai reiškia, kad jūs per visą izoliacijos laikotarpį turėtumėte būti namuose ar kitoje valstybinei institucijai nurodytoje vietoje. Šio laikotarpio metu jūs galite išeiti iš savo namų, tačiau negalite nutolti nuo izoliacijos vietos didesniu nei 1 km. atstumu. Palikę izoliacijos vietą, jūs privalote dėvėti pirštines, kaukę ar respiratorių. Jums yra draudžiama lankytis bet kokiose viešosiose vietose, pvz. parduotuvėse ir pan. Jei tuo metu atvyksta tikrinti pareigūnai – asmuo privalo nedelsiant grįžti į izoliacijos vietą.

Asmenys, kurie turi augintinius, bet neturi kam jų perduoti, turi teisę vedžioti augintinius lauke, tačiau ne ilgesnį nei 15 min. laiką. Vedžiojimo metu privalomos visos anksčiau minėtos apsaugos priemonės. Vedžiojant augintinį taip pat draudžiama būti viešose susibūrimų vietose ir privaloma vengti kitų kontaktų. Atvykus pareigūnams, asmuo privalo nedelsiant prisistatyti į savo izoliacijos vietą.

Maisto produktais, maistu, vaistiniais preparatais asmuo turėtų pasirūpinti nuotoliniu būdu arba su draugų, giminaičių ir pan. pagalba. Tai reiškia, kad būnant izoliacijoje maistą ir vaistus reikėtų, kad jums be kontakto pristatytų draugai arba kurjeriai, o jūs neturėtumėte vaikščioti po parduotuves patys.

Izoliacijos metu jūs negalite priiminėti svečių ir turėti su jais fizinio kontakto. Tai reiškia, kad jokių pasisėdėjimų su giminaičiais ar vakarėlių su draugais jūsų izoliacijos vietoje neturėtų būti.

Jeigu iš paveiktos šalies grižo asmuo, kuris gyvena su asmeniu, kuriam izoliacija netaikoma, jie gali gyventi kartu ir izoliacijos metu, jeigu abu dėl to sutinka. Esant tokiam susitarimui yra rekomenduojama izoliacijos metu gyventi atskiruose, gerai vėdinamuose kambariuose.

Kas gręsia už saviizoliacijos pažeidimus?

Pažeidę šiuos reikalavimus ir užfiksavus padarytą pažeidimą, jūs galite būti nubausti administracine bauda nuo 60 iki 140 eurų. Jeigu pažeidimas padaromas pakartotinai – gręsia bauda nuo 140 iki 600 eurų.

Taip pat jūs galite būti patraukti ir baudžiamojon atsakomybėn pagal Baudžiamojo kodekso 277 str. 2 dalį, kur jums grėstų nuo baudos iki penkių metų laisvės atėmimo bausmės.