Roma, Italijos Respublikos sostinė – nuostabaus grožio ir kontrasto, modernus bei ekskliuzyvinis miestas. Tai katalikų bažnyčios religinis pasaulio centras kasmet pritraukiantis nuo 7 iki 10 milijonų turistų ir bene vienas iš romantiškiausių ir charizmatiškiausių pasaulio miestų.

Romėnų ir Remusų, pasak legendos, įkurta 753 m. Pr. Kr., Roma pirmiausia buvo Romos Respublikos, vėliau Romos imperijos centras, o IV amžiuje ji tapo krikščioniškojo pasaulio sostine.

754 m., Pralaimėjus frankams, popiežiai pradėjo valdyti bažnyčios valstybę. Apie 800 m. Karolis Didysis buvo karūnuotas ir pripažintas imperatoriumi. Kartu su juo prasidėjo Šventosios Romos imperijos laikotarpis.

Romos miesto likimas per šimtmečius išsiskyrė pakilimais ir nuosmukiais, o didėjanti bažnyčios galia tik paskatino miesto nuosmukį. Kaip ir kituose dideliuose Italijos miestuose, XII amžiuje, Romos bendruomenė sustiprino savo administracinę padėtį, tačiau netrukus ją vėl sunaikino popiežių galia ir jų viešpatavimas centrinėje Italijoje. Tačiau meniniu požiūriu, Roma išgyveno didelį atgimimo periodą Renesanso ir Baroko laikais, o politiškai ji išsilaisvino nuo laikinosios valdžios dominavimo tik 1871 m., kai tapo Italijos sostine. Įvykis, pažymėjęs sukilimą prieš popiežius, yra žinomas kaip „Porta Pia“, o jam vadovavo nacionalinis didvyris Giuseppe Garibaldi.

Šiame amžiuje Roma atkūrė savo svarbiausią vaidmenį Europos istorijoje. Tai miestas kiekvienais metais pritraukiantis milijonus turistų ir galintis pasiūlyti išties įspūdingą praeities ir kai kurių didžiausių Renesanso ir Baroko meno kūrinių įvairovę.

Kelionė į Romą reiškia ne tik „dolce vita“ arba kitaip tariant – gyvenimo būdo praleidimą. Tai pažinimas į meno bei kultūros puoselėjimą. Vaizdingos gatvės, šurmuliuojančios kavinės, įspūdingo grožio aikštės bei monumentai – visa tai yra svarbiausia Romos patirtis. Įdomu ir tai, jog maistas taip pat yra vienas iš didžiausių Romos malonumų, tad siūlomas puikių patiekalų derinys yra tarsi gero laiko garantija. Romoje galima rasti daugybę rafinuotų, aukšto lygio restoranų, tačiau norint pažvelgti į tikrąją Romą – būtina pasigardžiuoti vietinėse picerijose. Štai ten vietiniai gyventojai mėgaujasi savo aistra plonoms, traškioms picoms, viską pagardindami taure baltojo vyno atvežto iš netoliese esančių Castelli Romani kalvų.

Šis miestas taip pat yra lankytojų mėgstamiausias miestas visoje Italijoje ir 3-asis lankomiausias miestas Europoje. Istorinis Romos centras – „UNESCO“ pasaulio paveldo objektas, pritraukiantis didelius kiekius lankytojų, kurie plūsta į Italijos sostinę, norėdami pamatyti istorines ir kultūrines vietas pasaulyje, įskaitant Koliziejų, Romos forumą, Panteoną, „Castel Sant ‘Angelo“, Šv. Petro aikštę bei Šv. Petro bazilika Vatikane, o taip pat Trevi fontaną, Ispanijos aikštę bei įspūdingo grožio keturių upių fontaną, kuris buvo sukurtas pačio Bernini.

Įdomūs faktai

 • Romoje galioja įstatymas, leidžiantis katėms netrukdant gyventi ten, kur jos gimė. Lankydamiesi Romoje galėsite pamatyti šimtus kačių, kurios ilsisi Forumo griuvėsiuose ir vaikščioja Koliziejaus griuvėsiuose.
 • Senovės Romoje togą galėjo dėvėti tik laisvi vyrai, nes tai buvo Romos pilietybės ženklas.
 • Kiekvieną naktį iš Trevi fontano dugno surenkama apie 3000 eurų. Visi šie pinigai yra paaukojami katalikiškajai labdaros organizacijai „Caritas“, kuri tuos pinigus naudoja vargstančioms šeimoms Romoje.
 • Manoma, kad per mūšius Koliziejuje žuvo daugiau nei 500 000 žmonių ir 1 milijonas laukinių gyvūnų. Paskutinė dokumentais patvirtinta gladiatorių kova įvyko 435 m.
 • Priešingai populiariems įsitikinimams, Romos gladiatoriai retai kovojo su mirtimi. Jie buvo laikomi įžymybėmis. Tačiau ši šlovė jų gyvenime neatnešė lengvumo. Kai kurie gladiatoriai kovėsi, o daugelis buvo vergai.
 • Roma pavogė „sostinės“ vardą iš Florencijos 1870 m.
 • Prieš išrasdami tualetinį popierių, senovės romėnai viešose tualetuose naudojo šlapią kempinę ir tekantį vandenį.
 • Romos imperatorius Trajanas pastatė pirmąjį prekybos centrą. Jame buvo keli aukštai ir daugiau nei 150 parduotuvių, kuriose buvo parduodama viskas, pradedant maistu ir baigiant drabužiais.
 • Šiandien Romoje yra 280 fontanų ir daugiau nei 900 bažnyčių, kuriomis visus metus gali mėgautis turistai ir vietiniai gyventojai.
 • Senovės Romoje „Flamingo“ liežuviai buvo laikomi populiariu delikatesu.

Lankytinos vietos

 • Koliziejus
 • Vatikano miestas
 • Trevi fontanas
 • Romos forumas
 • Panteonas
 • „Castel Sant’ Angelo“ pastatas
 • Ispaniški laipteliai
 • Šv. Petro bazilika
 • „Piazza Navona“ (Navonos aikštė)
 • “Altare Della Patria” monumentas

 

Italijoje esanti Roma yra didžiulis miestas, kupinas gyvybės ir judėjimo kiekviename žingsnyje. Taip pat tai vienas iš seniausių pasaulio miestų garsėjantis savo vaidmeniu viso pasaulio istorijoje. Su unikaliu daugybės „UNESCO“ pasaulio paveldo objektų, senovinių pastatų ir modernių kavinių bei restoranų deriniu, jį būtina aplankyti kiekvienam keliautojui. Tai įspūdingo grožio miestas, tūkstančius metų buvęs ir iki šiol esantis kultūros, meno ir kūrybiškumo simbolis, kuris kelią skynėsį nuo niūrių Romos imperijos laikų iki rafinuoto, prestižinio Europos miesto – tokio, koks jis yra šiandien.