Malta, septynių salų valstybė, esanti Vidurio Viduržemio jūroje, pusiaukelėje tarp Tuniso ir Sicilijos. Nedidelė, bet strategiškai svarbi Malta, salų grupėlėje, kuri per ilgą ir audringą istoriją atliko gyvybiškai svarbų vaidmenį kovojant dėl galingų Viduržemio jūros valstybių dominavimo ir besivystančios Europos bei senesnių Afrikos ir Afrikos kultūrų sąveikos. Malta yra didžiausia sala iš visų esančių ir garsėja itin puikiais smėlėtais paplūdimiais, uolėtu pakrančių peizažu, įspūdingu kraštovaizdžiu bei itin skaidria ir žydra jūra. Tai taip pat tai pagrindinė kultūrinė, prekybinė bei administracinė sala.

Maltos sala vaidino gyvybiškai svarbų strateginį vaidmenį Antrojo pasaulinio karo metu kaip sąjungininkų pajėgų bazė. 1942 m. Maltos sala buvo apdovanota Jurgio kryžiumi, Didžiosios Britanijos apdovanojimu už puikią meistrystę, pripažįstant Maltos žmonių karo laikų drąsą. Po karo sustiprėjo savivaldos sąjūdis. Maltos šalis tapo nepriklausoma nuo Britanijos ir 1964 m. įstojo į Sandraugą. 1974 m. Gruodžio 13 d. ji buvo paskelbta Respublika, o 2004 m. buvo priimta į Europos Sąjungą (ES). Dėl artimos asociacijos Maltoje vyrauja europietiška atmosfera su žemynu, ypač su pietų Europa, o patys Maltiečiai garsėja šiluma, svetingumu ir dosnumu nepažįstamiems žmonėms.

Nors Malta yra maža šalis, kiekvienam čia atvykusiam keliautojui ji kupina nuotykių ir atradimų. Atvykus į Maltą, čia siūloma itin įvairi veikla, tačiau geriausia tai, kad didžioji siūlomų pramogų dalis yra nemokama arba palyginus labai nebrangi. Nors daugelyje Maltos muziejų ir lankytinų vietų yra įėjimo kaina, paprastai jie yra labai kuklūs ir siekia maždaug 3–10 eurų. Maltos miestai ir miesteliai turtingi istorija ir gražia architektūra, todėl vienas geriausių ir nemokamų dalykų, kuriuos reikia padaryti, yra tiesiog vaikščioti siauromis gatvelėmis. Taip pat, esant Maltoje, būtina susipažinti ir su Maltos virtuve, apsilankant vietiniuose turguose.

Malta ne tik garsėja savo architektūrinėmis vietomis, festivaliais, nuostabiais paplūdimiais, maistus bei gėrimais, tačiau tai yra ir yra populiari kino vieta. Dramatiškos Maltos uolos, nuostabus kraštovaizdis ir senoviniai pastatai yra puikus daugelio vaidybinių filmų ir televizijos laidų fonas.

Maltos kultūrą atspindi arabų ir italų tradicijos. Maltiečiai yra labai raštingi ir gerai vertina menus. Italijos tapytojas Caravaggio ir maltiečių poetas Dun Karmas čia laikomi pagrindiniais meno ir literatūros kūrėjais Maltoje. Maltos kultūrinę įtaką taip pat daugiausia lemia ir šalies dominavimo užsienyje istorija bei Romos katalikų bažnyčios įtaka.

Įdomūs faktai

Salos vardas Malta kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „medus“. Saloje taip pat gyvena endeminė bičių rūšis, iš kurios gaminamas unikalus medaus tipas.
Maltos salose yra daugiau nei 365 bažnyčios.
Maltos sostinėje Valetoje yra daugiau nei 300 paminklų. Miestas apdovanotas UNESCO labiausiai koncentruotų istorinių vietovių karūna pasaulyje.
Maltiečių kalba bendrauja mažiausiai milijonas žmonių visame pasaulyje.
Malta yra viena iš tankiausiai apgyvendintų šalių pasaulyje, talpinančių apie 423 000 gyventojų.
Maltos maudyklos yra švariausios Europoje.
Maltiečių kalba yra vienintelė semitų kalba, parašyta lotyniškais rašmenimis.
Valeta, Maltos sostinė, yra žinoma kaip pirmasis Europoje suplanuotas miestas.
Oficialios kalbos Maltoje yra anglų ir maltiečių, tačiau jos skambesys labiau primena arabų kalbą.
Didžiausias paplūdimio sezonas gali trukti net iki rudens vidurio.
Pakrantėje yra keletas likusių nuskendusių Antrojo pasaulinio karo laivų.

Lankytinos vietos

Valeta – elegantiška Maltos sostinė
Maltos paplūdimiai
Maltoje esantys Šv. Pauliaus požemiai (katakombos)
Valetos Šv. Jono katedra
Kurortinis miestas Sliema
Rabatos priemiestis
Mdinos miestelis
Jūrinis urvas Tirėnų jūroje “Mėlynoji grota” (Blue Grotto)
Barakka sodai ir Valetos fontanas
„Marsaxlokk“ žvejų kaimelis ir ten esantis žuvų turgus

Kaip ir visos salos, kuriai būdingas nepaprastas modernus turizmas, Maltai suteikia aštraus kontrasto, kuris tik dar labiau stebina dėl mažo salos dydžio. Senovės šventyklos – vieni iš seniausių statinių žemėje, o čia esantys masyvūs Šv. Jono riterių įtvirtinimai bei rūmai stulbina kiekvieną čia apsilankiusį. Malta yra saulėta daugiau nei 300 dienų per metus, todėl apsilankyti čia nėra blogo laiko.