Kutaisis yra vienas žaviausių Gruzijos miestų. Tai taip pat yra Imereti – regiono, kuriame gausu gamtos grožio ir istorinių orientyrų, pradžia. Kutaisis, Imereti sostinė, yra antras pagal dydį Gruzijos miestas po Tbilisio. Elegantiškos, medžiais apaugusios gatvės su XIX a. statybos namais, besidriekiančiais iki Rioni upės kranto, Kutaisį paverčia labai gražia vieta pasivaikščioti ir pasigrožėti daugybe lankytinų vietų. Tai vienas iš seniausių Gruzijos miestų ir penktasis iš seniausių Europos miestų.

Dokumentinė Kutaisio istorija siekia III a. Pr. Kr., nors senovės autoriai laikė ją Kolchio karalystės sostine (VIII pr. Kr.). Senieji miesto pavadinimai yra: Aia, Kutaia, Kutatisiumi. Dešiniajame Rioni upės krante yra plačių gyvenviečių pėdsakai. V amžiuje Kutaisis buvo Egrisi sostinė. VIII amžiaus pabaigoje ji jau buvo Egrisi ir Jungtinės Karalystės Abchazijos sostinė. X amžiuje Kutaisis tapo naujai suvienytos Gruzijos sostine. Čia buvo palaimintas Dovydas. Dovydas netoli Kutaisio pastatė Gelati katedrą, kuri tapo vienu iš svarbiausių Gruzijos švietimo centrų. Kutaisis 124 metus išlaikė vieningos Gruzijos sostinės statusą. 1122 m. Dovydas perkėlė karališkąjį sostą Tbilisyje, tačiau Kutaisis išliko svarbiu miestu, turinčiu kultūrinę ir istorinę reikšmę.

Šiais laikais Kutaisis yra antrasis Gruzijos miestas su išvystyta infrastruktūra ir kultūra. Čia yra aukštesnės ir profesionalios kolegijos, muziejai, teatrai, galerijos ir kt. Taip pat yra restoranų, kavinių, viešbučių, kino teatrų ir kitų svarbių vietų mieste, kur galite mėgautis atpalaiduojančiu ir maloniu laiku. Istorinių ir kultūrinių paminklų gausa Kutaisis pritraukia daugybę turistų. Ukimerioni pilis, Gelati, Bagrati katedra, taip pat daugybė kitų kultūros ir gamtos paminklų bei pats miesto grožis tikrai privers kiekvieną atvykusį įsimylėti šį miestą.

Šiame mieste taip pat yra ir žydų kvartalas, kuriame klesti daugybė sinagogų demonstruojančių ilgą Gruzijos žydų bendruomenės istoriją. Šiame mieste esančios Bagrati ir Gelati bažnyčios – yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldą ir liudija regiono svarbą.

Kutaisis ir jo apylinkės taip pat išsiskiria nuostabia gamta ir kultūros paminklų gausa. Jei lankysitės Kutaisyje, būtinai turėtumėte aplankyti Sataplia ir Prometėjo urvus netoli Kutaisio, Tskaltubo savivaldybėje. Čia taip pat yra daugybė gražių karstinių urvų. Okatse kanjonas Khoni savivaldybėje taip pat yra gražus – jį supa kriokliai ir nuostabūs vaizdai. Viena iš miesto įžymybių taip pat yra ir Kutaisio botanikos sodas, kuriame auginama apie 700 augalų rūšių, o visai netoli miesto yra gydomųjų vandenų ir nuostabios gamtos kurortas „Tskaltubo“.

Įdomūs faktai apie miestą

 • Kutaisi – vienas seniausių Europos miestų;
 • UNESCO saugo Bagrati katedrą Kutaisyje, Gelati vienuolyną, Mtskhetos ir Aukštutinio Svanetijaus istorinius paminklus kaip savo pasaulio paveldo objekto projekto dalį.
 • Kutaisi esantis botanikos sodas talpina įspūdingą kiekį augalų rūšių – viso 700.
 • Mieste ir jo apylinkėse išvystytos begalinės turizmo galimybės: nuo žygio, laipiojimo, paukščių stebėjimo iki jodinėjimo.
 • Čia esanti žydų bendruomenė laikoma viena seniausių pasaulyje.
 • Gruzinų kalba yra viena iš keturių kartvelų kalbų. Kitos yra „Laz“, kalbama šiaurės rytų Turkijoje, „Svan“ vartojama Svanetije, Gruzijoje ir „Megrelian“, kalbama „Samegrelo“, Gruzijoje.
 • Gruzija yra buvusi sovietinė respublika ir joje gyveno prieštaringai vertinamas politinis veikėjas Josifas Stalinas.
 • Kutaisi ir aplink šį miestą pagrinde vyrauja kalnai ir kalvos.
 • Rytiniuose regionuose vyrauja sausas ir žemyninis klimatas, o Kaukazo kalnuose aukštesniuose regionuose yra sniego. Tuo tarpu Viduržemio jūrai būdingas klimatas – vakarinėse šalies dalyse prie Juodosios jūros.
 • Kai kuriuose pastatuose liftas yra mokamas. Norint pakilti, reikia mokėti. Tačiau nusileidimas yra nemokamas.

 

Lankytinos vietos

 • Bagrati katedra
 • Prometėjo ir Sataplia urvai
 • Botanikos sodas
 • Gelatų vienuolynas
 • Okatse kanjonas
 • Kinchkha krioklys
 • Niko Berdzenishvili valstybinis istorijos muziejus
 • Sataplia gamtos rezervatas
 • Martvilio kanjonas
 • Baltasis tiltas

 

Šiandien Kutaisis yra svarbus transporto centras, sujungtas su Tbilisio miesto geležinkelio linija. Kutaisyje yra gerai išvystyta automobilių, transporto priemonių, chemijos, baldų, statybinių medžiagų ir maisto pramonė. Mieste taip pat įsikūrę keli aukštojo mokslo institutai, tokie kaip Teisės ir ekonomikos universitetas, Pedagoginis institutas ir Kutaisio valstybinis technikos universitetas. Čia taip pat rasite keletą operos, baleto ir dramos teatrų bei filharmoniją. Daugelį amžių Kutaisis buvo vadinamas gruzinų poezijos ir nacionalinės inteligentijos gimtiniu. Miestas yra 220 km nuo Tbilisio ir daugiau nei 150 km nuo pajūrio kurorto Batumi.

Nepaisant to, jog Kutaisi miestas yra gan mažo dydžio ir talpinta vos 150 000 gyventojų, šis miestas  turi daug ką pasiūlyti čia atvykusiems lankytojams – nuo žavaus ir kompaktiško miesto centro iki gražių botanikos sodų ir gražių gamtos vietų apylinkėse. Kutaisyje galima pamatyti daugybę dalykų, kurie paverčia jį nuostabiu Gruzijoje esančiu miestu.