Gdanskas yra Lenkijos jūrų sostinė, kurioje gyvena beveik pusė milijono gyventojų. Tai didelis ekonominio gyvenimo, mokslo, kultūros centras ir turistų pamėgta vieta. Gdanskui, esančiam pietinėje Baltijos jūros dalyje, yra tūkstantis metų. Šiandien Gdanskas yra Pomeranijos provincijos sostinė ir svarbus administracijos centras. Savo „aukso amžiuje“ miestas turėjo specifinį savivaldybės respublikos statusą. Tai taip pat buvo kultūrų ir etninių grupių vieta.

Gdanskas yra vienas iš seniausių Lenkijos miestų. 10 amžiuje įkurtas Lenkijos valdovo Mieszko I, miestas ilgą laiką tiesiogiai priklausė Piast valstybės daliai. 1308 m. miestas tapo 1451 m. kryžiuočių vienuolinės valstybės dalimi. Miestas perimtas Prūsijos per antrąjį Lenkijos padalijimą 1793 m. Napoleono karų metu trumpam tapęs laisvu miestu, po Napoleono pralaimėjimo vėl tapo Prūsu, o vėliau tapo naujai sukurtos Vokietijos imperijos dalimi.

Po Pirmojo pasaulinio karo buvo sukurtas laisvasis Danzigo miestas – miesto valstybė, prižiūrima Tautų Sąjungos. Vokiečių išpuolis prieš Lenkijos karinį depą Westerplatte žymi Antrojo pasaulinio karo pradžią, o miestą 1939 m. aneksavo nacistinė Vokietija. Vietos lenkų, žydų ir kašubų mažumos buvo persekiojamos ir nužudytos Holokausto metu. Po Antrojo pasaulinio karo miestas tapo Lenkijos dalimi, o vokiečių miesto gyventojai, kurie sudarė didžiąją dalį mišrių miesto gyventojų prieš karą, pabėgo arba buvo ištremti į Vokietiją. Po 1945 m. miestas buvo atstatytas nuo karo padarinių, pastatytos didžiulės laivų statyklos. Dešimtajame dešimtmetyje „Solidarumo“ centras smogė, 1989 m. panaikinus komunizmą, jo gyventojai susidūrė su skurdu ir dideliu nedarbu, nes didžioji dalis laivų statybos pramonės buvo uždaryta.

Pokomunistiniame amžiuje Gdanskas sustiprino savo, kaip pirmaujančio Pomeranijos administracinio ir pramoninio miesto, vaidmenį, šiek tiek paįvairindamas aukštųjų technologijų produktus ir procesus, kurių dėka išaugo turizmas. Šiandien miestas išsiskiria kaip ekonominės pažangos liberalizuotoje Lenkijos rinkoje pavyzdys. Tai nuostabi vieta vis labiau traukianti žmones iš viso pasaulio.

Gdanskas yra įsikūręs strategiškai patogioje vietoje, kertant pagrindinius tranzito maršrutus ir atlieka didelę transporto ir krovinių perkrovos grandies funkciją. Dėl visų šių veiksnių Gdanskas pagal patrauklumą investuoja į aukščiausius Lenkijos miestus. Miestas valdo didelę žemę, skirtą investicijoms, ir vietas, skirtas plėtrai, įskaitant istorinės būklės pastatus.

Pasivaikščiojimas po šį miestą ir susipažinimas su paminklais, kuriuose tarsi išgraviruota šio miesto istorija, suteiks daug nepamirštamų akimirkų ir tikrų emocijų kiekvienam čia atvykusiam. Gdanskas yra buržuazinės architektūros perlas, galintis pasigirti nuostabiu senamiesčiu ir unikaliu kraštovaizdžiu. Tai jaukių gatvių ir istorinių bažnyčių pasaulis, kurie priskiriami prie didžiausių Europoje architektūrinių statinių.

Jei mėgstate aktyviai leisti laisvalaikį, Gdansko mieste esantys atrakcionai nepaliks nei vieno abejingo. Pasirinkimas yra platus: vaizdingi dviračių ir pėsčiųjų takai, begalė paplūdimių ir vienas didžiausių Lenkijos zoologijos sodų. Gdanskas – aktyvus miestas aktyviems žmonėms.

Lankytinos vietos

 • Neptūno fontanas
 • Šv. Marijos bazilika
 • „Energa “ futbolo stadionas
 • Miesto rotušė
 • Nacionalinis muziejus
 • Gintaro muziejus
 • Europos solidarumo centras
 • Antrojo pasaulinio karo muziejus
 • Olivos katedra
 • „Gdański Teatr Szekspirowski“ / Šekspyro teatras

 

Įdomūs faktai

 • Gdanskas kadaise buvo Vokietijos dalis, o po Antrojo pasaulinio karo miestas tapo Lenkijos dalimi.
 • Gdanske vis dar yra istorinis alaus varpas, kuris senais laikais buvo naudojamas skelbti apie barų atidarymą.
 • Šv. Marijos katedra Gdanske yra didžiausia mūrinė bažnyčia Europoje, talpinanti 25 000 žmonių.
 • Ypatingas miesto gėrimas yra vietoje gaminamas „Golwasser“ likeris su mažais aukso dribsniais, plūduriuojančiais buteliuke.
 • Gdanske yra kelios rotušės. Vieną jų, pagrindinę rotušę, puošia 80 metrų aukščio bokštas, kuriame yra Raudonoji salė, kurioje yra vienas prabangiausių rotušės interjerų Europoje.
 • Didžioji dalis gintaro akmenų, kuriuos nuplauna Baltijos jūra, yra Gdansko pajūryje.
 • Gdanske yra ilgiausias pastatas Lenkijoje, vadinamas Falowiec. Konstrukciją sudaro keturi dešimties aukštų junginiai, kiekviename iš jų yra keturi „Falowiec“ namai, iš viso 1792 apartamentai.
 • Gdanske taip pat yra aukščiausias šalies paminklas, skirtas kritusiems laivų statyklos darbuotojams. Trys kryžiai su inkarais simbolizuoja kovotojų auką prieš komunistinį režimą.
 • Gdanskas turi daugybę skirtingų pavadinimų, žinomų kaip Danzig, Kdanzk, Gyddanyzc, Danczig, Danczk, Gdąnsk, Danzc, Gdania, Danczik, Gdanzc and Danceke.
 • Antrasis Pasaulinis karas prasidėjo būtent Gdansko mieste

 

Visada svetingas Gdanskas kviečia keliautojus aplankyti ir susipažinti iš arčiau su Gdansko miesto istorija, aplankyti elegantiškus restoranus ir jaukias kavines, bei susipažinti su vietiniais žmonėmis. Mieste yra keli teatrai, filharmonijos salė, operos teatras, lauko muzikinė scena, trys dideli kino kompleksai ir keli mažesni kino teatrai, dažnai lankomi jaunimo klubai, barai ir diskotekos. Gausūs muziejai, koncertai, mugės, parodos ir gatvės teatro renginiai užbaigia plačią miesto kultūros pasiūlą, tad kiekvienas čia atvykęs tikrai ras kažką, kas jam patinka, nepriklausomai nuo pomėgių ar nuotaikos.