Dublino miestas, Airijos sostinė, esantis rytinėje pakrantėje Leinsterio provincijoje. Šis miestas, tai pagrindinis Airijos šalies uostas, finansinės ir komercinės galios centras bei kultūros būstinė. Dublinas buvo išrinktas kaip ketvirtas pagal populiarumą miestas ir kuris rikiuojasi šalia tokių miestų kaip Londonas, Paryžius bei Roma. Dėl elegantiškos Dublino gruziniškos architektūros ji tampa viena patraukliausių Europos sostinių.

Pirmoji dokumentais patvirtinta Dublino istorija prasideda dar vikingų reidų metu VIII ir IX amžiuje. Tai paskatino įkurti gyvenvietę Liffey žiočių pietinėje pusėje, pavadintą Dubh Linn („juodasis baseinas“) po ežeru, kur danai pirmą kartą prisišvartavo savo laivais. Nepaisant akmeninių įtvirtinimų, per ateinančius du šimtmečius Dublino miestas buvo daug kartų apleistas, tačiau visada atsigaudavo. Iki XI a. Dublinas suklestėjo, daugiausia dėl glaudžių prekybos ryšių su Anglijos miesteliais Česteriu ir Bristoliu ir netrukus tapo svarbiausiu Airijos miestu, kuriame gyvena apie 4000 gyventojų.

Dublinas buvo miestas, kurį Vikingai įkūrė IX amžiuje kaip svarbiausią jūrų centrą. Miestas ir uostas klestėjo per šimtmečius ir, dominavus anglams, atsirado patraukli miesto XVII a. architektūra. XX a. pradžioje Dublinas išgyveno ilgą nuosmukį.

Dublinas yra šiltas ir svetingas miestas, žinomas dėl vietinių čia gyvenančių žmonių draugiškumo ir garsėjantis savo craic’u („įtrūkimu“) – tai atotrūkio, humoro, intelekto ir acerbinių bei defliacinių įžvalgų mišinys, kuris patraukė rašytojus, inteligentus ir lankytojus. Maždaug ketvirtadalis Airijos Respublikos gyventojų gyvena Didžiojo Dublino miesto zonoje. Čia esančiame miesto širdyje šiaurę ir pietus dalija Liffey upė, o O’Connell tiltas jungia abi dalis. Barai (kuriuose vykdoma didžioji miesto socialinio gyvenimo dalis), kavinės ir restoranai yra gausūs, o airiškas muzikalumas retai leidžia tylėti. Šiaurinėje pusėje, šalia Generalinio pašto, stovi dauguma likusių gruzinų namų, pastatytų XVIII amžiuje aplink aikštes, dabar šalia stiklo ir betono biurų bei daugiabučių. Kai kurie puikiausi monumentalūs pastatai stovi šiauriniame upės krante, kaip ir skurdžiausios miesto dalys, išlaikydami keistą praeities politikos ir ekonominio gyvenimo aisčių – aristokratiško ir skurdo – ir klestinčio dabartinio miesto apraiškų derinį. Dubline taip pat yra ir Airijos nacionalinis teatras, abatija, esantis tiesiai į rytus nuo O’Connell gatvės. Dublino geografinė padėtis taip pat nepalieka abejingų.  Įsikūręs gražios įlankos viršūnėje, miestas driekiasi šalia Liffey upės, kuri veda į rytus per kalvos žieduotą lygumą iki Airijos jūros krantų.

Čia esanti Nacionalinė galerija, Airijos modernaus meno muziejus, „Project Arts“ ir „City Arts“ centrai ir daugelis privačių galerijų atspindi vizualiųjų menų gyvybingumą Dubline. O vietinis „Temple Bar“ buvo sukurtas kartu su parduotuvėlėmis, galerijomis ir studijomis.

 Įdomūs faktai

 • Dublinas arba „Dubh Linn“ yra sena airių gėlų frazė, kuri reikia „juodasis baseinas“.
 • Dubliną įkūrė vikingai, kurie IX amžiuje apsigyveno vadinamoje „Šiaurės Dublino karalysteje“.
 • Garsusis Dublino Trejybės koledžas gali pasigirti daugybe garsių absolventų, įskaitant Oscarą Wilde’ą, Jonathaną Swiftą ir Bramą Stokerį.
 • Dubline yra jauniausi gyventojai visoje Europoje. Maždaug 50 procentų vietinių čia gyvenančių yra jaunesni nei 25 metų.
 • Dublino mieste yra 666 licencijuotos užeigos, o legalus amžius yra 18 metų.
 • Seniausias žinomas Dublino baras yra „Brazen Head“, įkurtas 1198 m.
 • Airijos nacionalinis lobis yra sakralinis rankraštis „Kells Book“, kurį sudaro keturios Naujojo Testamento evangelijos. Šį rankraštį maždaug prieš 800 m. Sukūrė keltų vienuoliai, ir ji šiandien yra Trejybės koledžo bibliotekoje.
 • Dubline kalbama anglų kalba. Gatvių ženklai ir oficialūs pastatai yra iškabinti anglų ir gėlų kalbomis – vietine airių kalba.
 • Dubline yra daugybė (apie 53) užsienio ambasadų, siūlančių platų paslaugų spektrą keliautojams.
 • Dublino nacionalinė galerija Merrion aikštėje ir Modernaus meno muziejus Kilmainhame yra nemokami, kaip ir nacionaliniai muziejai – Dekoratyvaus meno ir istorijos muziejus bei Nacionalinis archeologijos muziejus.

  Lankytinos vietos

 • Trejybės koledžas
 • Prekybos vieta Graftono gatvėje
 • Mažasis Dublino muziejus
 • Parlamento namai
 • Airijos nacionalinė galerija
 • Nacionalinis Airijos muziejus – „Dekoratyvinė dailė ir istorija“
 • Fenikso parkas ir Dublino zoologijos sodas
 • Kristaus bažnyčios katedra
 • Šv. Patriko katedra
 • Dublino pilis ir Česterio Beatty biblioteka

 

Dublinas yra tas miestas, kuriame rasite daugybę tautų lobių, įsikūrusių miesto galerijose ir muziejuose. Šiame mieste taip pat įvyko ir keli svarbiausi Airijos įvykiai, ypač 1916 m. Velykų sukilimas, kuris buvo vienas iš formuojančių Airijos Respublikos įvykių.

Dublinas yra klestintis kultūros centras ir gali pasigirti puikiu literatūriniu palikimu, turėdamas daug su miestu susijusių Airijos literatūros šviestuvų, tokių kaip Joyce, Shaw, Yeats, Wilde, Kavanagh ir Beckett.

Atvykus į Dubliną, kiekvienas čia apsilankęs liks nustebintas šio miesto teikiamomis galimybėmis, pradedant nuo gardžių „Guinness Storehouse“ ir „Temple Bar“ malonumų iki kultūringesnių naktų teatre ar vakarienės viename puikių miesto užeigų, įskaitant penkis „vienos Michelin žvaigždės“ restoranus ir vieną dviejų žvaigždučių užeigą. Nenuostabu, kad žmonės iš viso pasaulio atvyksta pasimėgauti Dublino miestu.