Nuo šių metų balandžio mėnesio, Vilniaus oro uoste bus pradedami automatinių pasienio patikros vartelių įrengimo darbai. Tokie varteliai bus skirti keleiviams, turintiems asmens dokumentus su biometriniais duomenimis.

Planuojama, jog mėnesio bėgyje, Vilniaus oro uoste tokių vartelių skaičius sieks 10. Tokia naujoji patikros sistema – dar viena Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos dalis. Paminėtina, jog ši sistema leis dar greičiau ir žymiai efektyviau tikrinti keleivių pateikiamus asmens tapatybę įrodančius dokumentus bei žinoma – biometrinius duomenis.

Didinant keleivių patogumą, šalia jau esamų Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) postų, numatyta, jog 6 pasienio patikros varteliai bus įrengti atvykimo salėje, o likę 4 – išvykimo. Įvedant šią sistemą – keliautojams bus suteikta galimybė dar patogiau ir greičiau atlikti pasienio patikrą.

Žinoma, ši sistema nėra nauja. Tokie savitarnos sistemos varteliai sėkmingai veikia kituose didžiuosiuose oro uostuose, tokiuose kaip Frankfurto, Miuncheno, Berlyno, Vaclav Havel, Keflaviko, Vienos. Tokie varteliai, tuo pačiu principu pagaliau veiks ir sostinės oro uoste, o jų naudojimas itin paprastas: pirmajame žingsnyje, keleivio bus prašoma nuskenuoti savo asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Šio žingsnio metu, sistema patikrins ar dokumentas yra tinkamas ir ar keleivis yra tinkamas toliau naudotis savitarnos varteliais. Po pirmojo žingsnio, įvertinus dokumento tinkamumą, keleivis galės atlikti sekantį žingsnį – biometrinių duomenų patikrą. Šios patikros metu, realūs biometriniai duomenys yra sulyginami su biometriniais duomenimis esančiais keleivio dokumente. Žinoma – visi duomenys bus sutikrinami ir su VSAT sistemos duomenimis.

Jei procesas sėkmingas – varteliai automatiškai atsidarys ir keleivis toliau galės tęsti kelionę be papildomo VSAT pareigūno patikros. Jei vis dėl to atsitiktų taip, jog sistema identifikuos netinkamus duomenis, arba dar blogiau – galima sukčiavimą, patikros varteliai ir toliau liks uždaryti, o tolimesnis bendravimas vyks su pačiu pasienio pareigūnu.

Vilniaus oro uoste, šią sistemą paleisti planuojama dar balandžio mėnesio pabaigoje, o jais keliautojai naudotis galės iš karto po to, kai įdiegtos sistemos tinkamumas bus patvirtintas ekspertų. Svarbu paminėti ir tai, jog šiais pasienio patikros varteliais galės naudotis tik Europos Sąjungos (ES) ir Šveicarijos piliečiai. Ne ES piliečiai ir toliau patikrą privalės atlikti įprastu būdu – patikros punktuose, bendraujant su pasienio pareigūnais. Šiai sistemai pradėjus veikti, kurį laiką prie jos dirbs konsultantai, kurie teiks pagalbą keliautojams, jei kiltų sunkumų naudojantis savitarnos sistema.