Jei kada nors yra tekę lankytis oro uoste ar vykti į kelionę renkantis skrydį, tikriausiai yra tekę susimąstyti apie tai, koks vis dėl to turi būti didelis oro uostas, tam, kad būtų sudarytas neeilinis sąrašas kuris bylotų apie “10 didžiausių oro uostų esančių visame pasaulyje”. Visame pasaulyje yra tūkstančiai komercinių oro uostų, jie yra įvairių formų ir dydžių, tačiau kai kurie yra didesni nei kiti.
Oro uostai yra pagrindiniai vartai norint patekti (keliauti) iš vienos šalies į kitą ir jie nėra susiję tik su pagrindinių lėktuvų nusileidimu. Oro uostai ne tik teikia orlaivių nusileidimo infrastruktūros ir skrydžių valdymo paslaugas, bet ir tvarko imigracijos, krovinių vežimo ir net keleivių aptarnavimo problemas.
Oro uosto terminale keleivių skaičius apskaičiuojamas sudedant išvykusių, atvykstančių, pervežančių ir tiesioginio tranzito keleivių skaičių. Keleivis, perėjęs iš vieno skrydžio į kitą, yra priskiriamas du kartus tam pačiam oro uostui. Tiesioginio tranzito keleivis yra tas, kuris laikinai sustoja oro uoste ir tada vėl išvyksta lėktuvu su tuo pačiu skrydžio numeriu. Šie (tiesioginio tranzito) keleiviai skaičiuojami vieną kartą.
Šiems oro uostams pasirinkti taikomi kriterijai visų pirma grindžiami keliautojų, kuriuos jie priima per metus, skaičiumi. Taip yra todėl, kad keleivių skaičius tiesiogiai susijęs su lėktuvų, kuriuos gali aptarnauti oro uostas, skaičiumi ir vėliau su fiziniu oro uosto dydžiu.
Didžiausių oro uostų dešimtukas rikiuojasi šia tvarka:
Hartsfield-Jackson Atlantos tarptautinis oro uostas
(Hartsfield–Jackson Atlanta International Airport / ATL)
Šis JAV oro uostas užėmė aukščiausią vietą, kaip didžiausias ir judriausias oro uostas daugiau nei 20 metų – nuo pat 1998 m. Didžiausiu jis vadinamas neveltui, kadangi šio oro uosto bendras dydis užima 1902 ha. Atlantoje esantis oro uostas kasmet aptarnauja vidutiniškai 104 milijonus keliautojų. Garsioji oro linijų bendrovė„Delta Airlines“ daugiausia skrydžių vykdo būtent iš šio oro uosto, tačiau oro uostas taip pat teikia paslaugas vietiniams ir tarptautiniams skrydžiams.
Judriausias oro uostas pasaulyje turi 192 vartus – 152 vietinius ir 40 tarptautinių – ir penkis lygiagrečius kilimo ir tūpimo takus. Didžioji dalis Atlantos tarptautinio oro uosto yra vietinio transporto srautai: pagal 2018 m. statistiką, iš 107 milijonų keleivių, perėjusių oro uostą, tik 12 milijonų buvo tarptautiniai.
Pekino sostinės tarptautinis oro uostas
(Beijing Capital International Airport / PEK)
Šis oro uostas yra Pekine, kuris taip pat vadinamas ir vienu iš didžiausių verslo centrų visame pasaulyje. Tarptautinis Pekino sostinės oro uostas kasmet aptarnauja daugiau nei 94 milijonus keliautojų. Pagrindinė oro linijų bendrovė, veikianti ir vykdanti skrydžius per šį oro uostą yra „Air China“, tačiau kitos tarptautinės oro linijų bendrovės taip pat vykdo skrydžius, sustodamos šiame oro uoste.
Los Andželo tarptautinis oro uostas
(Los Angeles International Airport / LAX)
Oro uostas žinomas kaip LAX (oro uosto kodas) taip pat yra vienas populiariausių oro uostų visame JAV. Los Andžele esantis oro uostas kasmet aptarnauja vidutiniškai apie 80 milijonų keleivių. Statistikos duomenimis, 2018 m. per šį oro uostą keliones vykdė apie 87 mln. keleivių. Tai taip pat yra ir vienas populiariausių sustojimo vietų jungiamiesiems skrydžiams, ypač tarptautiniams skrydžiams į Azijos, Pietų Amerikos ir Šiaurės Amerikos šalis.
Tokijo Haneda oro uostas
(Tokyo Haneda Airport / HND)
Tokijuje esantis Haneda oro uostas, dar vadinamas Tarptautiniu Tokijo oro uostu, yra Tokijo pasididžiavimas ir džiaugsmas, kalbant apie oro kelionių pramonę. Iš šio oro uosto veikia dvi pagrindinės Japonijos oro linijos, būtent „Japan Airlines“ ir „Nippon Airways“. Tarp kitų Haneda oro uoste veiklą vykdančių oro linijų yra „Air Do“, „Solaseed Air“, „StarFlyer“ ir „Skymark Airlines“. Vidutiniškai kasmet šis oro uostas aptarnauja maždaug 79 milijonus keliautojų.
Dubajaus tarptautinis oro uostas
(Dubai International Airport / DXB)
Tai yra vienas judriausių oro uostų pasaulyje dėl daugybės priežasčių. Dubajus bėgant metams tapo turizmo, prekybos ir verslo centru, todėl pritraukė daug keliautojų. Be abejo, tai yra pagrindiniai oro transporto vartai į Vidurinių Rytų regioną ar Emyratų šalis. Dubajaus tarptautinis oro uostas 2018 metais aptarnavo beveik 90 milijonų keliautojų, o šiuo oro uostu naudojasi apie 140 oro linijų. Tačiau pagrindiniai vietiniai vežėjai yra „FlyDubai“ ir „Emirates“.
O’Hare tarptautinis oro uostas
(O’Hare International Airport / ORD)
„O’Hare“ tarptautinis oro uostas yra Čikagoje, be to, tai yra vienas seniausių oro uostų šiame sąraše. Jis užėmė judriausio 1963 ir 1998 metų oro uosto titulą. Šiuo metu jis yra trečias pagal dydį oro uostas JAV ir kasmet aptarnauja maždaug 78 milijonus keliaujančių žmonių.
Tarptautinis Čikagos oro uostas aptarnauja beveik 230 vietų, esančių visuose žemynuose, ir veikia kaip „American Airlines“ ir „United Airlines“ oro linijų pagrindinis centras.
Londono Heathrow oro uostas
(London Heathrow Airport / LHR)
Heathrow oro uostas Londone taip pat yra vienas judriausių ir didžiausių oro uostų pasaulyje, esantis net 1214 ha. dydžio bei turintis du takus – einančius į rytus ir vakarus. Londone yra plačiausia oro uostų sistema pasaulyje, o Heathrow oro uostas prie šios sistemos svariai prisideda. Šis oro uostas 2016 m. aptarnavo maždaug 75 milijonus žmonių, o per pastaruosius dvejus metus vidutiniškai aptarnavo 80 milijonų keleivių.
Heathrow turi keturis aktyvius terminalus, iš kurių trys yra skirti reikšmingoms partnerystėms, o likusį naudoja „British Airways“. Heathrow oro uostas pradėjo veikti kaip mažas aerodromas 1929 m., o 1944 m. buvo išplėstas naudoti kariniams orlaiviams, skrendantiems į Tolimuosius Rytus. Dabar – tai yra didžiausias oro uostas Europoje.
Be to, kad Heathrow yra pagrindinis Britanijos oro kelių centras ir „Virgin Atlantic“ bazė, jame yra daugiau nei 80 oro linijų bendrovių, skrendančių į 185 paskirties vietas 84 šalyse. Heathrow per 2018 metus aptarnavo apie 80 milijonų keleivių ir beveik pusę milijono lėktuvų.
Šanchajaus Pudongo tarptautinis oro uostas
(Shanghai Pudong International Airport / PVG)
Šis oro uostas įsikūręs Pudong mieste, Šanchajuje ir aptarnauja Šanchajaus rajoną. Jis užima daugiau nei 10 000 arų žemės ir pagal 2018 m. statistiką pervežė apie 74 milijonus keleivių. Tarptautinis Šanchajaus Pudongo oro uostas taip pat yra daugelio Kinijos oro linijų centras, įskaitant: „Air China“, „China Eastern Airlines“, „China Southern Airlines“, „Juneyao Airlines“, „Shanghai Airlines“ ir „Spring Airlines“.
Honkongo tarptautinis oro uostas
(Hong Kong International Airport / HKG)
Honkongas yra vienas judriausių verslo centrų pasaulyje. Dėl šios priežasties, Honkongo tarptautinis oro uostas, įkurtas 1998 m., sparčiai išaugo ir tapo vienu didžiausių oro uostų pasaulyje. Statistikos duomenimis, Honkongo tarptautinis oro uostas 2016 m. aptarnavo daugiau nei 70 milijonų keliautojų. Kasmet šis skaičius vis auga.
Šarlio de Golio oro uostas
(Charles de Gaulle Airport / CDG)
Šarlio de Golio oro uostas yra Prancūzijoje esantis oro uostas, nutolęs 25 km. nuo pagrindinio Paryžiaus miesto. Tai taip pat yra didžiausias šalyje, ir tai taipogi vienas judriausių oro uostų visoje Europoje. Atsižvelgiant į jo pajėgumus, šis oro uostas 2018 m. aptarnavo apie 72 milijonus keleivių, o kalbant apie atvykimus ir išvykimus, dar 2016 m. duomenimis jis aptarnavo beveik 66 milijonus keleivių.
Šiuo metu oro uoste vyksta keli atnaujinimai ir plėtra pagal „CONNECT 2020“ planą, siekiant pagerinti kelių ir geležinkelių transporto ryšius, bagažo tvarkymą, mažmeninę prekybą ir viešbučius.