Dėl saugumo priežasčių tarptautiniai įstatymai numato, kuriuos daiktus yra leidžiama arba ne, gabenti keliaujant lėktuvu. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, jog yra daiktų, kuriuos galima gabenti tik registruotame bagaže ir kurių negalima vežti pvz. rankiniame bagaže. Įvairių daiktų gabenimo taisyklės ir reglamentai gali skirtis priklausomai nuo oro linijų bendrovės ir keleivio paskirties šalies. Nepaisant nustatytų reikalavimų ir nesilaikant draudžiamo gabenti daiktų sąrašo, bet kuris oro uosto apsaugos pareigūnas turi teisę reikalauti pašalinti visus daiktus, kurie kelia abejonių tiek iš rankinio, tiek iš registruoto bagažo.

Tačiau kas yra leistina gabenimui lėktuvu, o kas ne? Skystųjų medžiagų transportavimui taikomos pagrindinės taisyklės. Į rankinį bagažą galima imti ne daugiau kaip 1 litrą skysčių, suskirstytų į ne daugiau kaip 100 ml. talpyklas. Tokios taisyklės yra taikomos šampūnui, burnos skalavimo skysčiui, kūno balzamams, gėrimams ir alkoholiui. Rankiniame bagaže taip pat negalima vežti daiktų su aštriais ar smailiai galais, kurie gali būti naudojami kaip ginklai. Vaistai ir medicinos reikmenys, kuriuos keleiviui gali prireikti vartoti keliaujant, yra priimami, tačiau jei tai receptiniai vaistai – yra būtina pateikti gydytojo išrašytą receptą.

Kita vertus, keliaudami lėktuvu iš ES oro uosto ar pakuodami daiktus, turėtumėte atsiminti tam tikrus saugumo reikalavimus:

  • Orlaivio salone gabenami skysčiai, tokie kaip aerozoliai, gėrimai, dantų pasta, kosmetiniai kremai ar geliai, turi būti vežami patalpinti į skaidrų plastikinį maišelį, kurio didžiausia talpa yra 1 litras, o gabenami skysčiai negali viršyti 100 ml. talpos. Skystos talpyklos, didesnės kaip 100 ml., turi būti dedamos į registruotą bagažą. Apimties apribojimas netaikomas vaistams ir kūdikių maistui.
  • Iš bet kurio oro uosto ar oro linijų įsigyjami neapmuitinti skysčiai gali būti vežami rankiniame bagaže, jei prekė ir kvitas liko užantspauduoti apsauginiame krepšyje, kuris buvo pateiktas pirkimo metu.
  • Aštrių daiktų, kurie gali būti naudojami kaip ginklai, orlaivio salone gabenti draudžiama. Tačiau išimtis taikoma kai kuriems kasdienės reikmės daiktams, pavyzdžiui, tam tikro dydžio kamščiatraukiams, peiliukams ir žirklutėms, kurie privalo būti supakuoti į rankinį bagažą.
  • Rankinio bagažo dydžio ir daiktų, kuriuos jums leidžiama gabenti, apribojimus nustato kiekvienos oro linijos, todėl prieš kelionę būtinai peržiūrėkite reglamentuotas oro linijų taisykles.
  • Skrydžių metu, draudžiama gabenti bet kokio tipo sprogmenis ir degius daiktus – fejerverkus ar purškiamus aerozolinius dažus, taip pat kitas degiąsias ir toksiškas medžiagas, tokias kaip rūgštys. Jų negalima gabenti jokiame bagaže – nei rankiniame, nei registruotame.
  • Skrydžio metu, esant lėktuve – draudžiama naudotis bet kokio tipo ginklais ir juos gabenti.

AŠTRŪS DAIKTAI

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: skustuvai, mezgimo ir nėrimo adatos, skalpeliai, švirkštai ir adatos, ledo kirtikliai ir kamščiatraukiai, rankiniai kirviai ir kapoklės.

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: aukštakulniai bateliai, nagų žirklutės, vienkartiniai skustuvai.

KOSMETIKA IR GROŽIO PRIEDAI

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: skustuvai su apsaugotais ašmenimis (išskyrus vienkartinius skustuvus su peiliu, apsaugotu dangteliu).

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: geliniai ar purškiamieji dezodorantai, kvepalai, kremai ir kita skysta kosmetika (pvz., kremai nuo saulės, drėkinamieji losjonai ir kt.), akių lašai, nagų lakas ir nagų lako valiklis (išskyrus degius valiklius), vienkartiniai skustuvai, skystas muilas, vonios aliejai, drėkinamieji kremai, dantų pasta, kontaktinių lęšių tirpalas, skystieji lūpų blizgiai ir dažai, plaukų tiesintuvas, plaukų džiovintuvas, šampūnai, kondicionieriai, muilas, geliai, dantų šepetėlis (įprasto tipo / elektrinis), skystas tušas, plaukų želė ir purškikliai, nagų dildės, nagų kirpimo mašinėlės, makiažo pagrindas / skysta pudra, makiažo valiklis, toneriai, losjonai, burnos skalavimo skystis.

Svarbu žinoti, jog skysčiai rankiniame bagaže negali viršyti 100 ml., o akių lašai yra priskiriami prie būtinųjų vaistų, kuriuos leidžiama gabenti, jei taros tūris neviršija 100 ml. Kitus skystus vaistus galima gabenti rankiniame bagaže, jei vienoje pakuotėje yra ne daugiau kaip 100 ml. ir jie yra būtini keleiviui dėl medicininių priežasčių. Apie tokius vaistus turėtų būti pranešama atskirai atliekant oro uosto saugumo patikrinimą.

MAISTAS IR GĖRIMAI

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: gėrimai, įsigyti prieš oro uosto saugumo kontrolę induose, kurių tūris didesnis kaip 100 ml.

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: alkoholis ir kiti skysčiai, įsigyti neapmuitinamoje zonoje, tortai, sausainiai, sumuštiniai, saldainiai, traškučiai, riešutai, šokolado batonėliai, šokolado dėžutės, arbatos maišeliai ar lapai, jogurtai, plaktos grietinėlės, varškė, malta kava arba kavos pupelės, gėrimai įsigyti prieš oro uosto saugumo kontrolę talpyklose iki 100 ml. ir gėrimai įsigyti po oro uosto saugumo kontrolės, maisto produktai skardinėse ar stiklainiuose (padažai, žemės riešutų sviestas, vaisiai, želė, sūris, uogienės, šokoladas, medus), prieskoniai, sūriai, švieži vaisiai ir daržovės, bei žolelės, kumpis, dešros, supakuota ir / ar konservuota mesa, sriubos vaisių drebučiai ir padažai (miltelių pavidalu).

Svarbu žinoti, jog skysčiai rankiniame bagaže taip pat negali viršyti 100 ml. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog kai kurios šalys draudžia importuoti neperdirbtus ir šviežius maisto produktus. Pvz. neleidžiama importuoti daugumos daržovių, vaisių, sėklų ar gyvūninės kilmės produktų į JAV ar Australiją. Tokių produktų negalima importuoti į ir iš ES ar už jos ribų. Prieš kelionę įsitikinkite, ar produktai, kuriuos planuojate pasiimti su savimi, yra leidžiami gabenti į konkrečią šalį kurią vykstate. Tokią informaciją galima rasti oficialiuose tam tikros šalies vyriausybės puslapiuose.

Taip pat privalu atsiminti ir tai, kad jums leidžiama gabenti ne daugiau kaip 1 litrą skystų produktų talpyklose, kurių kiekviena neviršija 100 ml. Teoriškai gabenti alkoholį ar kitus gėrimus įmanoma, tačiau paprastai tara, kurioje parduodami originalūs skysčiai, yra didesnė, todėl skysčius reikia perpilti į mažesnius butelius. Prieš pakuodami alkoholį į savo bagažą būtina patikrinti, ar šalies muitinės įstatymai nedraudžia importuoti alkoholio.

SPORTO IR KEMPINGO ĮRANGA

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: riedlentės, harpūnai, ietys, arbaletai, golfo klubai, slidinėjimo lazdos, ledo ritulio lazdos, treko lazdos, pačiūžos, palapinės, smiginio strėlės, meškerės.

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: boulingo kamuoliai, kišeniniai žibintuvėliai, žiūronai, šlepetės, riedučiai, termosai (tušti), žygio batai.

Negalima gabenti nei registruotame, nei rankiniame bagaže: propano-butano dujų buteliai, dujų degikliai.

ELEKTROS ĮRENGINIAI

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: fotoaparatas, fotografijos reikmenys, elektrinis virdulys, epiliatorius, elektrinis skustuvas, GPS sistemos, įvairaus profilio (tipo) kameros, žaidimų konsolės, mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai ir jų įkrovikliai, mp3, DVD, CD grotuvai, plaukų tiesinimo priemonės (plaukų džiovintuvai, tiesintuvai ir kt.).

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: maišytuvai, tatuiruočių įranga.

Rankiniame bagaže gabenti galima, o registruotame bagaže negalima: jonų ličio baterijos.

Svarbu žinoti, jog mažiausia talpa naudojama elektros įrenginiams, kuriuos galite gabenti yra 100Wh. Ji neturi viršyti 160Wh.

ĮRANKIAI / GINKLAI / DEGIOSIOS MEDŽIAGOS IR SPROGMENYS BEI CHEMINĖS IR TOKSINĖS MEDŽIAGOS

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: kišeninės mačetės, maži įrankiai su aštriais galais, stambios automobilių dalys, pvz. sankabos suspaudimo plokštelės arba stabdžių diskai, vieliniai lynai, antrankiai, plaktukai, laužtuvai, daugiafunkciniai įrankiai, automatiniai peiliai, gręžtuvai, atsuktuvai, amunicija, kulkos, dūmų kanistrai, rutuliniai ir granuliniai pistoletai, arbaletai, gyvūnų skerdimo įranga.

Negalima gabenti nei registruotame, nei rankiniame bagaže: detonatoriai, saugikliai, dinamitas, fejerverkai, petardos, granatos, minos, dujos, dujų talpyklos, skystas kuras ir kiti degūs skysčiai, pipiriniai purškikliai, gesintuvai, rūgštys, radioaktyviosios medžiagos, suspaustos dujos, nuodai.

Svarbu žinoti, jog apie bet kokio tipo ginklo gabenimą reikia pranešti oro linijoms registracijos metu.

SPECIALUSIS BAGAŽAS

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: banglentės, snieglenčių sporto inventorius, slidės, dviratis, nardymo įranga, vaikiška automobilinė kėdutė arba vaikiškas vežimėlis.

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: muzikiniai instrumentai (priklausomai nuo dydžio).

MEDICININIAI REIKMENYS

Galima gabenti tiek registruotame, tiek rankiniame bagaže: kraujospūdžio matuokliai, insulinas, gliukometras, insulino pompa, vaikščiojimo lazda be aštrių kraštų, skysti vaistai arba vaistai, kurių sudėtyje yra skysčių ar gelių.

Rankiniame bagaže gabenti negalima, o registruotame bagaže leidžiama: vaikščiojimo lazdos su aštriais kraštais, vežimėliai ir kiti prietaisai, maitinami baterijomis ar akumuliatoriais.

Svarbu žinoti, jog paskirtiems vaistams gydymui netaikomi tūrio apribojimai ir jie gali būti gabenami didesniu kiekiu (daugiau nei 100 ml.), jei jie yra būtini skrydžio metu dėl medicininių priežasčių. Oro uosto saugumo patikrinimo metu apie vaistus reikia pranešti atskirai.

Renkantis kelionę lėktuvu, svarbu turėti galvoje, jog yra taikomi tam tikri saugumo reikalavimai – kai kuriais atvejais negalima gabenti konkrečių daiktų ne tik rankiniame, bet ir registruotame bagaže. Taip pat prieš kiekvieną skrydį, Jums ir Jūsų bagažui bus taikoma patikra, t.y. bus reikalinga praeiti saugumo kontrolę. Saugumo patikrinimo punkte, kiekvienas keleivis yra tikrinamas per metalo aptikimo įrangą, o norėdami užtikrinti sklandžią saugumo patikros kontrolę – pasiruoškite ir prisiminkite, jog patikros metu turėsite sudėti visus turimus skysčius į permatomą, užsegamą, plastikinį maišelį, kurį reikės pateikti oro uosto kontrolei. Taip pat turėsite pateikti visus turimus smulkius, metalinius daiktus (pvz. raktai, monetos, telefonai, laikrodžiai, diržai, papuošalai ir kt.). Gabenant nešiojamąjį kompiuterį ar turint kitų technikos prietaisų – juos taipogi bus būtina pateikti patikros metu.