Niekam nepatinka laukti oro uostuose. Nesvarbu, ar keliaujate verslo reikalais, ar keliaujate pramoginiais tikslais. Tam, kad kelionė įvyktų kuo greičiau, o pasiruošimas vyktų kuo sklandžiau, reikia žinoti, jog oro uosto saugumo patikra – yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių į oro uostą patartina atvykti kuo anksčiau. Kita vertus, oro uostų saugumas yra ir viena iš labiausiai stresą keliančių kelionių dalių.

Patikros procedūros yra skirtos užkirsti kelią draudžiamų daiktų gabenimui. Aviacijos saugumas yra žmogiškųjų ir materialiųjų išteklių derinys, skirtas apsaugoti civilinę aviaciją nuo neteisėto įsikišimo. Neteisėtas įsikišimas gali būti teroro aktai, sabotažas, grėsmė gyvybei ir turtui, melagingos grėsmės perdavimas, sprogdinimas ir kt., tad oro uoste vykdomos saugumo patikros naudoja specialius metodus, siekiančius apsaugoti keleivius, personalą, orlaivių ir oro uosto turtą, nuo tokios, galimai kenkėjiškos žalos ir galimų grėsmių. Tačiau oro uosto saugumo patikrinimas nebūtinai turi būti ilgas, skausmingas ir gąsdinantis procesas, kadangi naudodamiesi keliais, paprastais ir patikrintais bei išties veiksmingai patarimais, gali ženkliai pagreitinti tokios patikros procesą.

Pirmiausia, iš anksto paruoškite savo asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir įlaipinimo kortelę (skrydžio bilietą). Prieš eidami į laukimo eilę būtinai pasiruoškite savo pasą / asmens tapatybės dokumentą ir įlaipinimo kortelę, kad galėtumėte greitai pateikti savo dokumentus patikros kontrolei. Taip pat praverstų, jei su savimi turėtumėte greitai ir lengvai pasiekiamą įlaipinimo bilietą, pvz. skaitmeninės kopijos ar spausdinto varianto. Net jei įlaipinimo bilietas yra atspausdintas, rekomenduotina jo kopiją turėti ir telefone. Prieš pateikdami įlaipinimo kortelę, įsitikinkite, kad telefono ryškumas yra maksimaliai padidintas. Kitu atveju kontrolės pareigūno skaitytuvas Jūsų bilietą gali užfiksuoti ne iš karto.

Taip pat, atvykus į oro uostą, rekomenduotina pasirinkti trumpesnę eilę patikros punkte. Daugelyje oro uostų yra dvi ar daugiau apsaugos zonų. Oro uosto saugumo patikrinimo metu pasirinkę mažiau užimtą patikrinimo vietą, galite sutaupyti daugiau laiko. Kita vertus trumpiausia eilė ne visada reiškia ir greičiausią. Yra tam tikri elementai, į kuriuos turėtumėte atsižvelgti rinkdamiesi eilę patikroje, kurioje norite laukti, kai einate saugumo patikrinimą. Didelės grupės, pavyzdžiui, sporto komandos ir kelionių turai, bei šeimos turinčios mažų vaikų, gali išties sulėtinti visą patikros procesą. Peržiūrėkite esamą minią priešais jus ir įvertinkite esamą situaciją.

Paruoškite apžiūrai nešiojamąjį kompiuterį ar kitą turimą techniką, bei gabenamus skysčius. Nelaukite, kol pateksite į oro uosto saugumo patikrinimą. Iš anksto paruoškite turimą techniką bei skysčius, ištraukite ir supakuokite viską taip, kad būtų patogu išimti. Idealiausiu atveju galima naudoti atskirus skyrius bagaže į kuriuos galima sutalpinti visą reikalingą elektroniką, dokumentus bei skysčius.

Neviršykite leidžiamų gabenti skysčių limito, kadangi pagal taisykles, nėra leidžiama gabenti daugiau nei 100 ml. talpos viršijančių skysčių. Vienintelė išimtis yra tuo atveju, jei keliaujate su kūdikiu, o skysčiai yra laikomi kūdikių buteliuose, jei tai yra vaistai, motinos pienas ar kūdikių mišiniai. Visi skysčio ir gelio elementai turi būti 100 mililitrų arba mažesnėse talpyklose. Kiekvienas skystas ir gelinis produktas, kurį nešate į keleivių saloną, turi atitikti šį reikalavimą ir tilpti į vieną skaidrų, užsegamą plastikinį maišelį, kurį prireikus – būtų patogu pateikti apžiūrai, patikros metu.

Iš anksto nusivilkite striukę, nusisekite diržą, nusiimkite laikrodį ir kitus smulkius aksesuarus. Ištuštinkite viską, ką turite kišenėse: mobilųjį telefoną, raktus, kramtomąją gumą, monetas, pasą, įlaipinimo talonus. Nusiimkite akinius, ausines, diržą. Kad būtų dar paprasčiau, rinkitės dėvėti paprastus ir patogius drabužius, kuriuose nėra metalinių elementų, ir batus, kuriuos lengvai galite nusiimti. Striukė su didelėmis kišenėmis, kurią galite greitai užsidėti ir į ją sudėti visas turimas smulkmenas, tokias kaip pasas ir telefonas, taip pat gali praversti.

Aviacijos saugumas nėra juokas, kadangi dar prieš 2001 m. išpuolius Niujorke ir Vašingtone dauguma šalių į tai žiūrėjo labai rimtai, tačiau nuo to laiko saugumo taisyklės buvo sugriežtintos dar labiau, tad taupydami savo ir kitų aplink esančių žmonių laiką, laikykitės paprastų taisyklių ir rekomendacijų, leisiančių kuo greičiau pereiti visas reikalingas oro uosto patikras tam, kad toliau galėtumėte mėgautis tolimesne kelionės dalimi.