Daugelis mano, kad tai beprotiškas miestas, bet tai taip pat labai įkvepianti vieta, kurioje savo veiklą pradėjo daug puikių rusų rašytojų, poetų ir šokėjų. Peterburgas 1703 m. buvo įkurtas Petro Didžiojo, o šiuo metu jame gyvena beveik 5 mln. gyventojų. Miestas yra laikomas „Europos langu“ dėl jo orientacijos į vakarus. Sankt Peterburgas yra labiausiai į šiaurę esantis milijoninis miestas. 2003 m. „Piteris“ – taip jį vadina šio miesto gyventojai, yra pelnęs šiuolaikiškos metropolijos vardą.

Sankt Peterburgas buvo įkurtas 1703 m. Gegužės 16 d. kai Petras Didysis per užsitęsusį karą su Švedija užvaldė Nevą supančią žemę. Netrukus po šios pergalės miesto tvirtovėje (Petro ir Pauliaus tvirtovė) buvo pastatyta paprastas rąstinis namelis – pirmosios miesto gyvenamosios patalpos. Miestas, kuris vėliau taps kosmopolitiškos, apšviestos Europos simboliu, buvo įkurtas žiauriausiomis sąlygomis. 1712 m. Sankt Peterburgas tapo sostine. Šį miestą apdovanojo geriausi Europos meniniai, literatūriniai ir muzikiniai talentai, o užsienio architektai, daugiausia italų, statė fantastiškus rūmus ir bauginančias bažnyčias.

Atsiradus pasaulinės reikšmės miestui ir kartu vykstančiam kultūros bumui, miestą lydėjo ne tokie malonūs, bet svarbūs istoriniai įvykiai. 1825 m. Gruodžio mėn., įkvėpti Europos laisvės idealų, grupė karių sukilo prieš naująjį imperatorių Nikolajų I-ąjį. Nikolajus nekreipė daug dėmesio, išskyrus tai, kad sukilimo organizatoriai būtų ištremti. 1861 m. baudžiauninkų emancipacija valdant Aleksandrui II-ąjam buvo dar vienas akivaizdus įvykis – tūkstančiai baudžiauninkų plūdo į miestą, kuris nebuvo pasirengęs tokiam antplūdžiui; gyvenimo sąlygos pablogėjo, kaip ir gyventojų tolerancija. Iki devyniolikto amžiaus pabaigos socialinės sąlygos nelabai pagerėjo, tačiau Sankt Peterburgas eidavo link Vakarų stiliaus industrializacijos.

Šiuolaikinis Sankt Peterburgas, pradinį pavadinimą atgavęs 1991 m., po Sovietų Sąjungos žlugimo mena gilią miesto praeitį ir dviprasmišką dabartį, kuri yra jo patrauklumo dalis milijonams turistų apsilankančių čia kasmet.

Sankt Peterburgas yra kultūrinių, istorinių ir architektūrinių orientyrų meka. Caro Petro I-ojo (Didžiojo) įkurtas kaip Rusijos „langas į Europą“, šis miestas yra neoficiali Rusijos kultūros sostinė, parodanti išskirtinumą, kurį ji stengiasi išlaikyti savo daugiametėje konkurencijoje su Maskva. Nuo pat pradžių Sankt Peterburgas buvo mąstytojų miestas. Jis buvo įkurtas siekiant iš Europos parsivežti naujų idėjų, kad pakeistų prietaringos Rusijos kultūrą. Miesto gyventojai iki šiol garsėja savo bohemišku požiūriu į gyvenimą ir kultūros svarba.

Iš šio miesto kilę daug kompozitorių (Čaikovskis, Rimskis-Korsakovas, Mussorgskis) ir rašytojai (Dostojevskis, Puškinas). Yra daugybė muziejų ir architektūrinių paminklų. Čia taip pat atstovaujami visi didžiausi pasaulio menininkai: Picasso, Leonardo da Vinci, Van Gogh, Renoir, Ruebens ir Rembrandt, o muziejuje „Kunstkamera“yra eksponuojama asmeninė Petro Didžiojo kolekcija. Čia esanti Petro ir Pauliaus tvirtovė yra atskiroje saloje. Šiam fortui būdinga katedra su ryškia auksine varpine, kurios viršuje yra Sankt Peterburgo angelas sargas. Petro ir Pauliaus tvirtovėje palaidota Romanovų dinastija.

Be muziejų, Sankt Peterburge yra daug teatrų. „Mariinsky“ teatras yra visame pasaulyje garsaus „Kirovo-baleto“ ir režisieriaus Valerijaus Gergijevo namų teatras. “Mariinsky” teatre yra daugybė operų ir baletų, kuriuos verta aplankyti viešnagės metu. Be „Mariinsky“ teatro, yra „Mussorgsky“ teatras (opera ir baletas), BDT (dramos teatras) ir Aleksandrinskio teatras.

Sankt Peterburge taip pat yra daugybė bažnyčių ir katedrų. Šv. Izaoko katedroje yra vienas didžiausių aukso kupolų pasaulyje, interjeras katedros viduje – įspūdingo grožio. Pačiose Sankt Peterburgo apylinkėse yra ir keletas rūmų, kuriuos taipogi privalu aplankyti, pvz. Jekaterinos rūmai turintys garsūjį “gintaro” kambarį.

 

Lankytinos vietos

 • Žiemos rūmai
 • Marijos teatras
 • Sankt Peterburgo upės ir kanalai
 • Peterhofo parkas
 • Šv. Izaoko katedros kolonados
 • Petro ir Pauliaus tvirtovė
 • Nevskio prospektas
 • Bronzinio raitelio skulptūra
 • Valstybinis Rusijos muziejus
 • Michailovskio teatras

Įdomūs faktai

 • Sankt Peterburgas turėjo 3 vardus. Istoriškai miestas kelis kartus buvo vadinamas ir pervadinamas, tačiau visada didžiųjų politikų – Petro Didžiojo ir Vladimiro Lenino – garbei. Iki 1914 m. – Sankt Peterburgas, nuo 1914 iki 1924 m. – Petrogradas, nuo 1924 m. Iki 1992 m. – Leningradas, nuo 1992 m. – vėl Sankt Peterburgas.
 • Petro ir Povilo katedra yra aukščiausia katedra Rusijoje. Jos varpinės aukštis siekia 122,5 metro.
 • Nevskio prospektas yra šilčiausia miesto dalis, kurioje temperatūros skirtumas su priemiesčiais vasarą yra 2–3 laipsniai, o žiemą net 10–12 laipsnių aukščiau.
 • „Ermitažo“ kolekcijoje yra apie 3 milijonai eksponatų, tad norėdami apžiūrėti visą kolekciją, tam gali prireikti 8 metų.
 • Sankt Peterburgo architektūra yra tokia skirtinga, kad statant Michailovskio pilį (dabar Rusijos muziejus), visi keturi pastato fasadai turėjo būti sukurti skirtingo stiliaus architektūra. Pilis yra pastatyta tokia forma, kad būtų pasiekta harmonija su supančia architektūrine aplinka.
 • Nevos upės ilgis yra tik 74 km. Nevos deltą sudaro Ladogos, Onegos, Saimaa, Ilmeno ežerai, taip pat Sviro, Volhovo ir Vuoksos upės. Pasaulyje yra tik viena panaši vandens sistema – Didieji ežerai Šiaurės Amerikoje.
 • Jungtinėse Amerikos Valstijose yra 15 miestų, pavadinimu Peterburgas, o Sankt Peterburgas esantis Floridoje yra didžiausias.
 • 10% viso Sankt Peterburgo ploto užima vanduo. Miestas įsikūręs 42 salose ir turi virš 300 tiltų.
 • Aleksandro kolona, kuri siekia 47,5 m aukštį ir sveria apie 700 tonų, vainikuoja angelo figūra su kryžiumi.
 • Giliausias metro pasaulyje yra Sankt Peterburge. Miestas buvo pastatytas pelkėtoje vietoje, todėl metro tunelius reikėjo nutiesti po pagrindine uoliena. Sankt Peterburgo metro tuneliai yra maždaug 70–80 metrų gylyje.

 

Sankt Peterburgas tai šalies kultūros sostinė ir kanalų miestas turintis įspūdingą architektūrą, puikų istorinį paveldą ir gyvybingą kultūrinį gyvenimą. Tai taip pat ir daugelio garsių menininkų ir poetų namai. Sankt Peterburgas garsėja ne tik imperatoriaus rūmais ir parkais priemiesčiuose, bet ir muziejais bei rūmais miesto centre. Būdamas Rusijos simboliu, Sankt Peterburgas yra visiškai netipiškas Rusijos miestas. Įsikūręs taip arti Europos, ant Baltijos jūros kranto, jis išreiškia viską, ką gali pasiūlyti Rusija, tačiau unikaliu ir keistu būdu, susimaišydamas su senosiomis tradicijomis Sankt Peterburgas šia prasme yra šiek tiek panašus į Berlyną: nuolatos blaškomas tarp savo palikimo ir ateities, skurdus, bet klestintis, įspūdingas, aptemęs ir prašmatnus.